Zaznacz stronę

O popędzie seksualnym mówi się dużo, a poradniki w sieci stale pokazują, jak zaspokajać potrzeby, co ubierać, co jeść, jak oczarować partnera i wzniecić pożądanie. W tym całym pędzie do tego, by być „naj”, zapominamy jednak, że libido się zmienia. Jest w pewien sposób barometrem organizmu, dotyka go wiek, stan psychiczny, poziom kondycji, a także różnego rodzaju sytuacje życiowe. Poziom libido jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną i ma duży związek z kolejnymi fazami dojrzewania oraz oczywiście płcią.

 

  1. Libido w rodzaju męskim i żeńskim
  2. Jak poprawić libido?

 

Libido w rodzaju męskim i żeńskim

 

Teoretycznie zdecydowanie łatwiej jest wzniecić pożądanie u panów. Ponieważ dość mocno reagują oni na różnego rodzaju bodźce, o ile oczywiście nie mają problemów z erekcją, z czym jednak sobie coraz lepiej radzą, bo dedykowanych produktów na rynku jest coraz więcej. Kobietom natomiast nie wystarczają same bodźce. W wielu momentach potrzebują odpowiedniego tła i niezwykle ważne stają się aspekty psychiczne, potrzeba bliskości i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego właśnie, gdy zmienia ona nastawienie, od razu spada jej libido i nie da się go wzniecić w tak prosty sposób jak u panów.

 

Spadek libido u kobiet nie musi być związany tylko z poczuciem własnej wartości czy też tym, jak odbiera ją partner i jak ją traktuje. Bardzo często wynika ze zmian hormonalnych, które przekładają się również na zmianę zachowania, samopoczucie czy też poziom energii. Może się nawet zdarzyć, że codzienne czynności stają się tak męczące, że nie ma się ochoty i siły na seks. Zegarem pań kieruje cykl miesięczny i on również odpowiada za zmiany poziomu konkretnych hormonów. A to generuje również podniesione lub obniżone libido. Na jego poziom będzie mieć wpływ również ciąża, poród i okres karmienia piersią, a także przyjmowane tabletki antykoncepcyjne, które robią w organizmie rewolucję hormonalną.

 

Jak poprawić libido?

 

Panom czasami wystarczy tabletka, by stanąć na wysokości zadania. Panie wymagają wsparcia specjalistów i przede wszystkim sprawdzenia poziomu hormonów. Z praktyki pomagają takie produkty jak ciemna czekolada, czerwone wino i odpowiedni nastrój.